ISSIZ İNSTAGRAM

Hayatının son zamanlardaki anlamı, her sabah ilk elden yataktan kalkma nedeni bir tanecik Yiğit’ini instagram üzerinden bulmuştu bir gece. Çok içkiden hem high, hem de depresif olduğu gecelerden birinde. O anki “güya” sevgilisi Can’ın öküzlüklerine yeter demişti. Can’la iletişimemesinin uzatmalarına rağmen, bir türlü kestirip atamamıştı bağımlılığını. Şahsen hiç tanışmadığı ama Can’ın iş arkadaşları arasında olduğunu bildiği, paylaşımlarını beğendiği Yiğit’e, instagram üzerinden ani bir “selam” mesajı atıp, onu her yerden arkadaşlarına eklemişti bir gece. Can’ın bu işe tepkisi an itibarıyla, özel ilgi sınırından çıkmıştı. İnsan bir kere kırılmaya görsün… Defalarca kırılıp, soğuk klostrofobik uyku savaşlarına maruz kalan Ezgi’yi gram anlamamıştı 2 yıllık arkadaşlıkları boyunca empati yalnızı Can. Can’ı…Güya kişiler adlarıyla yaşarmış…Can’da hedefi tutmayan Ezgi, Yiğit’in adıyla yaşamasını dilemişti kalben. Kahramanı babası gibi yiğit çıkmasını.

Aylardan ramazandı ama onun gibi zilzurna sarhoş olan Yiğit onu beklenmedik bir şekilde güzel karşılamıştı. Sarhoşum dediğinde bile: “ne tesadüf bende içki sofrasındayım. Kimi oruç tutar kimi kadeh… herkesin tuttuğu kendine!” demişti tatlı tatlı. Ertesi gün iki akşamdan kalma aynı süreçlerde instagramdan birbirlerinin fotolarını beğenmişler, sosyal medyanın onlara sunduğu değişik mecralardan, tatlıca flörtleşmeye devam etmişlerdi, günler boyunca. Ezgi de o gazla bir gün “oooo biz bu hızla yakında seninle el ele uzaya bile gideriz!” demiş, beraberce gülmüşlerdi yine. Uzun zamandır bir erkekçe özel hissettirilmeyen Ezgi, bu kadar yiğit bir erkeğin beğeni ve emek dolu mesajları sayesinde, anti-depresan almışçasına günlerini enerjik hissediyor, ufaktan aşık sarhoşu kadar mutlu hissediyordu kendini. Başta özenli giden birbirlerine dönüşlerinde, zamansal kaymalar olduğu sıralar baş dönmeleri vardı Ezgi’nin… Yiğit’in özellikle hafta sonlarına denk azalan mesajları,  gecelere,  sonra da 24 saatlik ıssızlaşmalara evrildiğinde gözleri batmaya, net görmemelere dönüşmüştü. Karnında cam kırıklıkları gibi ağrılar hissetmeye başladığı zamanın,   instagramda takip ettiklerinin, takip ettiklerini görmeyi öğrendiği zamana denk gelmesi, yine kötü bir tesadüftü. Ezgi’nin Yiğit’ten kendine “iyi geceler” demesini umutla beklediği tüm o gece yalnızlıklarında başka kızları beğenmişti Yiğit. Bir tane de değil, sürüsünü. Bazen itinayla şişirilmiş dudakları ve akrabalarmış gibi birbirini andıran, yapılmış burunlarını marifetle kadraja doğrultan genç kızları, bazen de poz verdikleri popolarından akan silikonlu depresif, teşhirci kadınları beğenmişti Yiğit umarsızca.

Kendi kendine nedenini bile soramayacak kadar yorgun bedenini ve hastalık belirtilerini, sevdiği dahiliyecisine taşıdı sonraki hafta sonu Ezgi. Kafasına ve bedenine Yiğit’i unutturacak ciddi bir hastalık olasılığı bile daha romantik göründü gözüne o sıralarda, kalp kırıklığıyla bir daha uğraşmaya göre. Check-up röntgen tahlil sonuçları elinde olan doktoru sağlığının son derece yerinde olduğunu söyledi Ezgi’ye. Bir tek kalbinde sorun çıkmıştı: kalp aritmisi. Şu an ciddi boyutlarda olmasa da, aşırı strese delalet olduğunu da ekleyerek. Bir sonraki kontrolde kalbini aritmi derecesinde strese sokan faktörleri de belirleyip bunlardan nasıl sıyrılacağına dair yedek planını hazırlamasını istedi Ezgi’den.

O gün boyunca sağlık neticelerini sormayı dahi akıl etmeyen Yiğit’i önce Face’deki arkadaşlığından çıkardı Ezgi. Sonra swarm ve twitter.dan arkadaşlığını iptal etti Yiğit’le, artık kalp aritmisi olduğunu bildiği semptonların eşliğinde. Whats’up ve telefonla aramayı, en son instagram engellemesi takip etti.

Kalbi yavaşladı. Issızdı instagram, artık emindi Ezgi. An itibariyle ruhunun olduğu gibi… Kıskanılacak bir yanı da yoktu dolayısıyla, ne sayfa sayfa beğenilen bayanların, ne de bayan Issız İnstagram’ın artık.

Yazan: Elvan KURŞUN

Ekim 2016 İstanbul

 

İletişim

Adres: Bağdat Cad. Tuğrul Sk. Ümit Apartmanı No: 6 / 2 Selamiçeşme KADIKÖY İSTANBUL

Telefon: +90 541 584 59 29

E-posta: [email protected]

Harita